Warto wiedzieć

- BAGAŻ – Ze względu na ograniczona ilość miejsca w kajaku, polecamy worki żeglarskie lub inne, miękkie torby, które doskonale mieszczą się w dziobie kajaka. Przed rozpoczęciem spływu warto policzyć ile sztuk bagażu zabieramy na spływ i przeliczać je przy opuszczaniu obozowiska lub przenośkach. Nie polecamy plecaków ze stelażem i walizek!!! Wodoszczelne etui na komórkę i na aparat fotograficzny może okazać się prawdziwym skarbem.

- NOCLEG - Przed wyprawą warto sprawdzić materac i namiot, zaimpregnować tropik. Pamiętajmy też o latarce, fince, sztućcach (niezbędnik). Biwakowanie dozwolone jest tylko na oznakowanych polach namiotowych, są one oznaczone na każdej mapie szlaku. Pływając rzeką Wel należy pamiętać, że na terenie parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody obowiązuje zakaz biwakowania.

- ODZIEŻ - Przy pakowaniu bagażu należy pamiętać, że pogoda nawet w środku lata bywa bardzo zmienna. Oprócz spodenek i kąpielówek na pewno przyda się polar, bluza lub sweter oraz długie spodnie. Oprócz klapek warto zabrać też pełne buty, a kurtka przeciwdeszczowa
i nakrycie głowy chroniące przed palącym słońcem to absolutny mus.

- APTECZKA - Przed wyjazdem warto odwiedzić aptekę. Najcenniejsze podczas spływu są: środki przeciw komarom, maści po ukąszeniu, kremy i balsamy do opalania z wysokim filtrem, maści na oparzenia słoneczne, środki opatrunkowe.

- PROWIANT - Planując ilość prowiantu, warto sprawdzić czy na szlaku jest możliwość uzupełnienia zapasów. W opisach rzek są informacje, gdzie znajdują się sklepy spożywcze.
W większości przypadków nie ma sensu zabieranie ze sobą z domu żywności na tygodniową wyprawę, chyba, że wybierzemy mało uczęszczany szlak.

- GOTÓWKA - Wybierając się na spływ, szukamy raczej miejsc o niezwykłych walorach przyrodniczych, malowniczych rzek meandrujących pośród pasów itp., wiec proszę się nie dziwić, ze w napotkanych wioskach nie znajdziemy bankomatów a i miejsc, gdzie można zapłacić kartą jest niewiele.

- BEZPIECZEŃSTWO - Przed spływem warto sprawdzić poziom trudności szlaku. Ale nawet na najłatwiejszym przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych może być niebezpiecznie. Pamiętajcie o kamizelkach asekuracyjnych lub ratunkowych. Dla wielu jest to niepotrzebny balast w kajaku, tymczasem one mogą uratować wam życie. Szczególnie przy wietrznej pogodzie, nie pływajcie bez kamizelek.

- DZIECI - Dlaczego nie? Pod warunkiem, w kamizelce asekuracyjnej lub ratunkowej i pod opieką osoby dorosłej.

- ALKOHOL - Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających. Spowolnienie reakcji i wzrost brawury nie sprzyja bezpieczeństwu na wodzie.

Zawsze warto zebrać informacje o szlaku. Im więcej wiemy o danej rzece, tym lepiej. Zawsze dobieraj trasę do swych możliwości. Największym niebezpieczeństwo dla kajakarza na rzece stwarza spiętrzenie wody. Trzeba wiedzie, gdzie znajdują się tamy, progi wodne i młyny. Nie przepływaj takich miejsc. Lepiej przenieść kajak niż ryzykować niebezpieczna wywrotkę.

Kajakarz kajakarzowi pomoże. Dobry zwyczaj mówi, że nie zostawia się innych na wodzie w potrzebie. Warto pamiętać o tej zasadzie, kto wie, może samemu też kiedyś się przyda.